השתלות שיניים

 

שתלים דנטלים

טכנולוגיית רפואת השיניים מעולם לא הייתה מתקדמת יותר בעולם השתלות השיניים בכלל והשתלות השיניים ביום אחד בפרט


ניתוחי שיניים רבים כיום מביאים לידי שימוש את טכניקות השתלת השיניים עם השתלים הדנטליים שהם בעצם מעין תחליף לשורש של שן ותפקידם לייצב ולחזק את השן התותבת שמורכבת עליהם. במקרים רבים אפשר להרכיב גשר שלם של שיניים תותבות.

השתל הדנטלי הוא בעצם התשתית לתותבת שבאה עליו והוא בא לידי שימוש בעיקר כאשר האיזור שבו הולכים להרכיב את התותבת אינו חזק ויציב מספיק בשביל להחזיקה בצורה טבעית.

 

למה דווקא השתלת שיניים עם שתלים דנטליים ?


השתלים הדנטליים הפכו לפופולאריים מאוד בכמה העשורים האחרונים מכיוון שהפונקציונאליות שלהם זהה ואפילו לפעמים טובה יותר מהבסיס של השיניים הטבעיות של האדם. לאור העמידות שלהם והסטרוקטורה שעברה הנדסת אנוש ומותאמת בצורה הטובה ביותר לאיזר הפה והלסת, השימוש בהם הפך לאחד מכלי הרפואה הבולטים והשימושיים ביותר בעולם השתלות השיניים ורפואת השיניים העולמית.

כמו כן, שיניים טבעיות מאוד פגיעות לזיהום ואינפקציה כשביחס לזה, השתלים הדנטליים עמידים וחזקים יותר בהתמודדות עם בקטריות וזיהומים באיזור הפה והשתל בפרט מכיוון שעשוי ממתכת עמידה ביותר בשם "טיטאניום".


השתלת שיניים כתהליך טבעי


מה שהופך את התהליך לכל כך אפקטיבי ו"טבעי" הוא העובדה שלאחר תהליך השתלת השיניים, העצם הסובבת אותו מתחדשת ועוטפת את השתלת כאילו היה חלק ממנה ובאופן זה אוטמת ומקבעת אותו במקומו. לאחר האיטום הטבעי, הסיכוי שהוא יפול או יגרום נזק כלשהו באיזור הפה הוא כמעט אפסי.

לאחר ניתוח השתלת השיניים, הגוף עדיין לא רגיל לשתלים החדשים ולכן יש תחושה "מוזרה" שאפשר לחוות בזמן אכילה או לעיסה אך לאחר פרק זמן די קצר (כחודש עד שלושה חודשים) הגוף מתרגל למצב החדש שלו והתחושה היא טבעית לגמרי, הן מבחינת הלעיסה והן מבחינת החיוך היפייפה.


קבל כבר עכשיו יעוץ חינם בנושא השתלות שיניים

סוגי השתלות שיניים ושיקום על גבי שתלים דנטליים


השתלות שיניים

שיטת השתלת השיניים הקלאסית


שיטה זו היא השיטה העתיקה ביותר בתהליך הניתוח המדובר. היא מורכבת משני שלבים עיקריים. בשלב הראשון של הניתוח מבצעים את תהליך השתלת השיניים עצמו אל תוך העצם ואילו בשלב השני שלרוב מגיע לאחר כשלושה עד שישה חודשי המתנה מבצעים את תהליך הקליטה. פרק הזמן של ההמתנה נועד בעיקר בכדי לגרום לעצם להתרפא ולשתל להתייצב במקומו.

השתלת שיניים all on 4


שיטת השתלת שיניים זו באה להביא פתרון לחולים שאין באפשרותם לקבל את טיפול השתלות השיניים הקלאסי, אנשים ללא שיניים בכלל או בעלי שיניים תותבות בכל הפה. הפרוצדורה במקרים האלה היא יצירת תשתית טובה באיזור הלסת שתוכל בצורה אופטימאלית להחזיק את כל הגשר על מספר שתלים בודדים בלבד.

בגדול, תהליך שיקום הפה מתבצע על בסיס מספר מרובה של שתלים שמחלקים ביניהם את העומס באופן שווה, מספר של 10-12 שתלים ללסת ואילו בשיטת השתלת שיניים זו, מדובר סה"כ על 4 עד 6 שתלים בלבד. פרוצדורה זו באה לידי שימוש גם באחת מדרכי הטיפול המתקדמות והיעילות ביותר בתחום רפואת השיניים, השתלת שיניים ביום אחד.

זהו תהליך אפקטיבי במיוחד והוא תפס תאוצה חזקה מאוד בתחום רפואת השיניים בעיקר לאור העובדה שהפציינט חוזר לתפקד לאחר פרק זמן מאוד קצר, בד"כ אין צורך בתהליך הרמת סינוסים והניתוח עצמו שלוקח פרק זמן מאוד קצר (לפעמים אפילו שעה) וחוסך מהפציינט את הכאבים והאי נוחות שמתלווה לזה.

השתלת שיניים בשיטת שתלי דיסקים ושתלים בזלים – C.T.C


שיטה זו פותחה לטובת הפציינטים שאין בפיהם מספיק עצם ספוגית באיזור הלסת בכדי להאחז בה בניתוח שתלים רגיל. הבעיה במקרים כאלה היא שהרופא המנתח איננו יכול לשתול את השתל באיזור העצם הספוגית ונוצר מצב שבו ישנה דרישה "לקבע" את השן התותבת או הגשר בצורה אלטרנטיבית בכדי לשמור על היציבות ולמנוע נזק ללסת ולעצם כתוצאה מקיבוע לא אפקטיבי.

שתלי הדיסקים המוכרים גם כ"שתלים בזליים" הם שתלים אורטופדיים שעוברים העמסה מיידית ומייד לאחר ניתוח השתלת השיניים המטופל יוצא עם שיקום זמני. הייחודיות של השתלים הללו ביחס לשתלים הרגילים היא שהם בנויים בצורה כזאת שהם מתרפסים לרוחב ואוחזים באיזור העצם הקשיחה של הלסת. התהליך מייצב את השתל ומקבע אותו בצורה הטובה ביותר והפציינט חוסך לעצמו פרוצדורות מיותרות כמו השתלת עצם מאיזורים אחרים בגוף.

השתלת שיניים בהעמסה מיידית


ניתוח זה הוא אחד הניתוחים המורכבים יותר מכיוון שהוא מכיל בתוכו את כל השלבים מהראשון ועד האחרון שבהם החולה מגיע ללא שתל דנטלי ויוצא לאחר שעבר השתלת שן, מבנה וכתר זמני ללא המתנה של 3-6 חודשים שבהם השתל אמור להיקלט. זה אמנם חוסך הרבה זמן ומאוד אפקטיבי אך בכדי שהניתוח יצא לפועל בצורה הטובה ביותר, רופא השיניים אמור להיות בקיא הייטב בתחום כירורגיית הפה ולבצע דיאגנוזה מקיפה ומקצועית של הפציינט בכדי לבצע את התהליך ללא סיבוכים בשלבים המוקדמים של הניתוח או לאחריו, במהלך שגרת היום יום של החולה.

מידע נוסף על השתלות שיניים מויקיפדיה