השתלות שיניים ביום אחד - מי איך ולמה

השתלות שיניים ALL ON 4

כל ביקור אצל רופא שיניים, ואפילו תהא זו שיננית נחמדה וחייכנית, כרוך בתחושות של חוסר נוחות, סבל וכאב, אותן אנו מוכנים להכיל ולקבל כחלק מהראייה העתידית הרחבה יותר, זו שתאפשר לנו להימנע, לפחות לתקופה, מביקור חוזר ונשנה במרפאת השיניים.

כאשר מדובר על טיפולים מורכבים, הדורשים קצת יותר מניקוי אבנית או מסגירת חור קטן בשן, הרי שנהיה מוכנים לעשות כמעט כל דבר על מנת לקצר את זמן הטיפולים ולהקל על הפרוצדורות הרפואיות שניאלץ לעבור.

אין ספק כי אחד מהטיפולים המורכבים והקשים ביותר בעולם רפואת השיניים הוא תחום השתלות השיניים ושיקום הפה והלסת. השיטות המסורתיות, שנהגו לטפל באמצעותן באותם אלו שנזקקו לשתלים, כתרים, גשרים ותותבות או מוזיקה, היו כרוכות בפעולות כירורגיות ופולשניות בלסתות ובחניכיים, בהתקנת מספר שתלים רב בתוך החניכיים (בין 8-12 ללסת שלמה) ובזמני המתנה ארוכים בין טיפול אחד למשנהו כחלק מהצורך להביא את החניכיים לידי החלמה ואת השתלים לכדי התערות והשתקעות במקומם.

פעולות אלו הביאו, לצד הכאב, הסבל והעלויות הגבוהות, גם לידי צרכים דנטאליים נוספים כגון הרמות סינוסים, עיבוי עצמות לסת או השתלות עצם עם בלוקים או גרגרי עצמות, דבר שהוסיף לטראומה הגופנית שעבר הפה שלנו.

מתי כל עולם השתלות השיניים התחיל ?

לפני כ-13 שנה עבר תחום השתלות השיניים מהפכה של ממש, כאשר רופא שיניים פורטוגזי בשם ד"ר פאולו מאלו פיתח את שיטת "All on 4" שאפשרה מהלך של השתלות שיניים ביום אחד ובאופן נקי, סטרילי וללא צורך בכירורגיה דנטאלית פולשנית ומייסרת. הטכניקה פשוטה ומבוססת על העיקרון שניתן למקם גשר, על גבי לסת שלמה, באמצעות ארבעה שתלים בלבד הממוקמים בצורה מדויקת על לאורך החניכיים, שניים מאחורי הלסת ושניים מהצד הקדמי שלה. השתלות שיניים ביום אחד מתאימות כמעט לכל אדם הזקוק לתהליך שיקום הפה ברמה של לסת שלמה ומערכת שיניים שלמה, ואפילו ניתן לבצע, עוד באותו היום, עקירה מלאה של שיניים והרכבת שיניים חדשות, המוברגות אל השתלים ונטמעות בתוך בשר החניכיים במשך הזמן כחלק אינטגראלי מהלסת.

מערכת השיניים הזמניות המורכבת על השתלים מוחלפת, לאחר כחצי שנה, בסט שיניים קבוע שישמש את המטופלים לשנים ארוכות של תחושה טבעית, נורמאלית ומשופרת, בה יחזרו לאכול, ללעוס, לנגוס ולא לחוש כאב בכל פעם שהם באים במגע עם מזון קשה. היום, גם את זמן ההמתנה הזה אפשר לבטל ולהעלים בעזרת פרוצדורות הנקראות, בשפה מקצועית, "השתלה מיידית" בה שן נעקרת וחדשה מושתלת עוד באותו טיפול ו"העמסה מיידית" בה סט השיניים הקבועות מורכב, עוד באותו הטיפול בו מוכנסים השתלים לחניכיים, אליהם ללא צורך בזמן המתנה והחלמה של חודשים, הנעשית כבר תוך כדי התערות השתלים בחניכיים. הטכניקה של מיקום השתלים בשיטת All on 4 מאפשרת ללסת ולחניכיים לעמוד בעומס של שתלים ושל מערכת שיניים חדשה גם באם עצמותיהן אינן רגילות לכך.

מתי לא מומלץ לעשות השתלת שיניים ?


המצבים היחידים בהם לא ניתן לעבור טיפולי השתלות שיניים ביום אחד הם חריגים ביותר וברובם נשענים על מצב עצם הלסת. הגובה והרוחב המינימאליים של עצם לסת המאפשרת טיפולי שיקום מודרניים הם 10 מילימטר גובה עצם בין ניב לניב ו-5 מילימטר רוחב עצם בין ניב לניב.

מאז הגה הד"ר הפורטוגזי המקצוען ופורץ הדרך את שיטתו לביצוע השתלות שיניים ביום אחד, עבר התהליך עוד כמה התאמות ושיפורים, וכיום אפשר למצוא גם טכניקות של All on 6,  השתלות ממוחשבות ועוד, ובכל מקרה, רופא שיניים מקצועי, מיומן ומנוסה יידע להציג בפני המטופל את דרכי הטיפול הנכונים והאידיאליים ביותר עבורו על סמך צילומי CT, בחינת מבנה הפה והלסת והערכתו המקצועית.