45 שנים לשתלים הדנטלים מטיטאניום

בשני לנובמבר חוגג סוון יוהנסון השבדי יום מיוחד במינו לאור העובדה שלפני 45 שנים הפרופסור המפורסם פר-אינגבאר בראנמרק, מייסד תחום השתלות השיניים ביצע בהצלחה תהליך מלא של החלפת השיניים שלו בשתלים העשויים מטיטאניום מלא.

 
ראוי לציין, כי המטופל הראשון של ברנמרק, לסטה לארסון - חי חיים מלאים במשך 40 שנים עם השתלים שהותקנו בשנת 1965 ואם לא תאונת הדרכים הטרגית שגבתה את חייו בשנת 2006 סביר להניח שהיה לוקח את תואר המטופל עם אריכות השנים הרבה ביותר בעולם שעבר השתלת השיניים.
 
באשר לסוון ג'והנסון, הוא עבר את ההשתלה שנתיים מאוחר יותר - בשנת 1967, ועל פי עצתו של לסטה לארסון. היה זה מקרה של צירוף מקרים לאחר שהסיע את לארסון במוניתו ושמע אותו מדבר במונחים זוהרים לגבי המקצועיות של הרופאים והשינויים המדהימים שקרו לו לאחר הניתוח. יתר על כן, לבחור הייתה בעיה דומה - לשניהם לא הייתה אפילו שן אחת בריאה משל עצמם. כאשר הסתכל על לארסון והחיוך הקורן והבריא שלו, סוון ג'והנסון לא היסס וקבע במיידי תור לברנקמן.

 
הפרופסור חקר ובדק את תהליך השתלת השיניים במשך שנה באופן אינטנסיבי ומאומץ ובעקבות כך חיפש מטופלים נוספים בכדי לחדד ולאמת את רמת האיכות וההצלחה של תהליך ההשתלה שעברו מטופליו הקודמים אך מעט מאוד אנשים היו מוכנים להפקיד את עצמם תחת ידיו לאור העובדה שהטכניקה היא בתהליך ניסויים ועדיין לא ידועה רמת האיכות או ההצלחה שלהם.

 
שיניים חסרות שוקמו בשתלי טיטניום, עליהם הותקנו כתרים מזהב מצופה אקריל. עיצוב זה הפך לאחד הפופולארים ביותר בקרב רופאי שיניים העוסקים בהשתלות שיניים ככה שאפשר להגיד שחלומו של סוון יוהנסון הפך למציאות מכיוון שלאחר הניתוח המדובר יכול היה לתת ביס חזק וגדול בתפוח ירוק ועסיסי ולא חשש לחייך חיוך רחב אף לא לרגע. "הכל צריך לעבוד בצורה מושלמת מהרגע הראשון", אמר השבדי. היסטורית סוון ג'והנסון הוא הוכחת חיה לכך שהשתלים לא רק מתרפאים מהר ונראים טוב אלה גם מחזיקים לשנים רבות וארוכות ובכך אפילו להיות תחליף אפקטיבי ביותר לשיניים המקוריות שלנו.
 
מיותר לציין שעם השנים היו קפיצות רבות בתחום רפואת השיניים ועולם השתלות השיניים ביום אחד בפרט ובהתאם לכך, היום ניתן להשיג תוצאות הרבה יותר אפקטיביות, מהירות ואסתטיות.

חזרה לרשימת המאמרים >>